قارچ های دارویی چه اهمیتی دارند؟

مدیرگروه پژوهشی زیست فناوری قارچ های صنعتی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در خصوص اهمیت قارچ های دارویی، گفت: این قارچ ها با قارچ های خوراکی و معمولی تفاوت دارند، اهمیت توامان رژیمی، دارویی و درمانی، اهمیت زیست محیطی سازگار با شرایط کشور، اهمیت اشتغال زایی تجاری و اقتصادی و همگام شدن با اسناد بالادستی از اهمیت این قارچ ها است.

قارچ های دارویی چه اهمیتی دارند؟

به گزارش خبرنگاران، حمیدرضا پوریان فر در آیین بهره برداری فاز صنعتی قارچ ارینجی در سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، اظهار کرد :گروه پژوهشی زیست فناوری قارچ های صنعتی در سال 1381 تاسیس و زمینه رسمی فعالیت ها در خصوص فعالیت های زیستی در قارچ هایی با کاربرد خوراکی، دارویی و صنعتی تدوین شد. رویکرد ما فراوری دانش از طریق بیوتکنولوژی و کاربست آن است و ما به دنبال کاربست دانش نیز هستیم.

وی گفت: سه محور اصلی فعالیت های تحقیقاتی ما در این گروه شامل زراعی سازی قارچ های دارویی بر اساس شرایط بومی کشور، به نژادی و بیوتکنولوژی قارچ های دارویی و خواص آن به ویژه خواص ضد سرطانی اش است. مدیرگروه پژوهشی زیست فناوری قارچ های صنعتی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی بیان نمود: سهم قارچ های دارویی در جهان بیش از 70 درصد است. در کشور ما بیش از 90 درصد قارچ ها، دکمه ای و برخلاف جهان است. قارچ ارینجی در آینده نزدیک قارچ اول یا دوم جهان خواهد بود.

ایران با فراوری 152 هزار تن قارچ، رتبه هفتم را در جهان دارد

در ادامه جواد جانپور، مدیر مرکز خدمات تخصصی قارچ های خوراکی جهاددانشگاهی خراسان رضوی، اظهار کرد: ایران با فراوری 152 هزار تن قارچ، رتبه هفتم را در جهان دارد در حالی که شش کشور بالاتر از ما انواع قارچ های خوراکی را فراوری می نمایند، ایران تنها کشوری است که با فراوری یک نوع قارچ، رتبه هفتم را در جهان دارد. وی اضافه نمود: یکی از اهداف ایجاد فناوری فراوری قارچ های جایگزین همچون ارینجی این است که احتیاج افرادی که به قارچ های دیگری علاقه دارند رفع گردد. جانپور بیان نمود: ما در خراسان رضوی به طور کلی 158 واحد فعال و غیرفعال داریم که در کشور 1530 واحد است. آمار رسمی نشان می دهد که از این تعداد 31 واحد به صورت غیر فعال در آمده است زیرا صرفه اقتصادی ندارند. 11 هزار تن ظرفیت فراوری اسمی در خراسان رضوی است که استان 14 تا 15 هزار تن ظرفیت دارد. مدیر مرکز خدمات تخصصی قارچ های خوراکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با بیان اینکه قارچ شاه صدف باعث کاهش هزینه های فراوری می گردد، بیان کرد: این امر بدین دلیل است که طول دوره رشد آن کوتاه و 20 روز تا یک ماه است. مواد اولیه بسیار ارزان قیمتی برای فراوری و تجهیزات کمی احتیاج دارد، بدون اینکه این تجهیزات پیشرفت بالایی داشته باشند. وی ادامه داد: این قارچ حدود دو هفته می تواند در شرایط دمایی مناسب یخچال ماندگاری داشته باشد، ماندگاری خوب یکی از ویژگی های مطلوب این قارچ است. از دیگر خواص آن می توان به خواص دارویی و غذایی منحصر به فرد این قارچ اشاره نمود، بستر کشت این قارچ بدون استفاده از سم و کود انسانی و حیوانی و راندمان مصرف آب آن نسبت به دیگر محصولات کشاورزی از دیگر ویژگی ها است، در این زمینه کارهای صادرات به ترکمنستان انجام گردیده و ما به دنبال مجوزهای صادرات هستیم. جانپور اعلام کرد: مرحله صنعتی و فاز یک این پروژه با سرمایه گذاری پنج میلیارد ریالی و توسط جهاد دانشگاهی خراسان رضوی انجام گردیده است، استانداری نیز حمایت های شدیدی از این پروژه داشت، ظرفیت در این سطح 200 تن در سال و 40 تن قارچ ارینجی است. تعداد اشتغال افراد، 10 نفر به صورت مستقیم و 60 نفر به صورت غیر مستقیم خواهد بود. مدیر مرکز خدمات تخصصی قارچ های خوراکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اضافه نمود: فاز دو، توسعه است. ما قصد داریم این پروژه را به هزار تن در سال افزایش دهیم و فراوری میوه را به 200 تن در سال برسانیم. اشتغالی که در مرحله فاز دو انجام می گردد حدود 70 نفر به صورت مستقیم و 250 نفر به صورت غیر مستقیم است، فاز دو، فاز نهایی نیست و می خواهیم که آن را به سطح کشوری برسانیم و استان را به عنوان قطب فراوری قارچ های دارویی مطرح کنیم. جهاد دانشگاهی خراسان رضوی یکی از مراکز علمی در این موضوع است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قارچ های دارویی چه اهمیتی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قارچ های دارویی چه اهمیتی دارند؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید