راهنمای تحصیل در آلمان

به گزارش بهترین ابزار، آلمان از معدود کشورهای اروپایی است که می توان در دانشگاه های آن رایگان تحصیل کرد. مراحل پذیرش در دانشگاه های آلمان، شرایط تحصیل و هزینه های تحصیل در آلمان را در ادامه بخوانید.

راهنمای تحصیل در آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز است. مساحت آن 357,121.41 کیلومتر مربع است و با 82 میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور اروپا است.

آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که امکان تحصل رایگان در دانشگاه های آن وجود دارد و از این رو، به یکی از محبوب ترین مقصدهای دانشجویان در سراسر دنیا برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. از طرفی، اشخاصی که تحصیلات خود را درکشور آلمان به خاتمه می رسانند می توانند با یافتن کار در این کشور به سادگی برای دریافت ویزای کار آلمان و اقامت در کشور آلمان واجد شرایط باشند.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

بچه ها از 3 سالگی وارد مهد کودک (Kindergarten) می شوند که آموزش قبل از دبستان است. آموزش رسمی نیز از 6 سالگی آغاز می شود. آموزش ابتدایی در مدارس (Grundschule)، چهار سال است. در این مدت بچه ها با محیط، نحوه آموزش و شرایط محل تحصیل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدایی می آموزند. سپس دوره ای 6 ساله را با برنامه های جدید آموزشی آغاز می کنند. تحصیل در مدارس Gymnasium ،Realschule و Hauptschule ادامه می یابد.

در خاتمه این دوره، دانش آموزان بعد از 9 سال، مدرک Hauptschulabschluss یا بعد از 10 سال مدرک Realschulabschluss می گیرند. سپس در دو گروه وارد مرحله خاتمهی دوران دبیرستان می شوند. یگ گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندن Fachoberschule وBerufsfachschule دیپلم فنی Fachhochschulreife می گیرند سپس وارد بازار کار یا مدارس عالی فنی می شوند. گروه دوم در دبیرستان های Gymnasiale Oberstufe با گرایش های گوناگون ادامه تحصیل می دهند که پس از 13 سال، دیپلم عمومی دبیرستان (Allgemenine Hochschulreife) یا Abitur می گیرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.

تحصیلات دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فنی و غیره امکان پذیر است. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی فنی داشتن دیپلم دبیرستانی سیزده ساله (Abitur) است. دارندگان دیپلم های دبیرستانی 12 ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی (Feststellungsprüfung)، به تقاضای داوطلب، یا پس از طی دوره های یک ساله Studienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه راه یابند. انتخاب رشته دانشگاهی نیز بر اساس نوع تحصیل در این کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گیرد. البته در دانشگاه امکان تغییر رشته میسر است.

شرط ورود به مدارس عالی فنی (Fachhochschule (FH برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصیل نموده اند داشتن گواهینامه خاتمه تحصیلات 12 ساله دیپلم (Fachhochschulreife) است. تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره پایه و اصلی است. دوره پایه (Diplom - Vorprüfung) حداقل 4 و نیم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل 4 نیم سال برای مدارس عالی فنی و حداقل 8 نیم سال برای دانشگاه ها می باشد. دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کلیه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسئولان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تأمین می شود.

دوره های تحصیلی

1. Diplom - Vorprürung یا Zwischenprüfung: شامل حداقل 4 و نیم سال تحصیلات پایه که فقط منجر به ادامه تحصیل در دوره بعدی دانشگاهی است و مجوزی برای بازار کار محسوب نمی شود. این دوره شامل دروس عملی و نظری است؛ البته دروس اجباری باید حداقل 20 ساعت در هفته باشد.

Diplom Ing.I (GH) - Diplom (FH) - Diplom Ing. (FH) .2: این مدارک در مدارس عالی فنی (FH) یا مجتمع های آموزش عالی (GH) اعطا می شوند. دوره اصلی حداقل شامل 4 نیم سال (شش ماهه) است که بعد از گذراندن دوره پایه (Diplom - Vorprürung) و یک دوره کارآموزی آغاز می شود. در خاتمه، دانشجو خاتمه نامه تحصیلی را نیز ارائه می دهد.

3. دوره Bachelor: مبتنی بر نظام جدید تحصیلی در کشور آلمان است و در دانشگاه ها و مدارس عالی و مدارس عالی فنی ارائه می شود. شامل 3 یا 4 سال تحصیل پس از دوره متوسطه و گذراندن 180 تا 240 واحد اروپایی (ECTS) است.

4. دوره Master: در نظام جدید آموزشی کشور آلمان وجود دارد و شامل 2 سال تحصیل پس از دوره کارشناسی و گذراندن هر سال 60 واحد اروپایی (ECTS) است. تبصره: در کل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد (5 ساله) در مجموع باید 300 واحد ECTS گذرانده شود.

5. Diplom Ing. II (GH) - Diplom - Diplom Ing - Magister Artium: دوره های پیوسته حداقل 12 نیم سال (با احتساب دوره پایه) طول می کشد. این دوره ها در دانشگاه ها گذرانده می شوند که با امتحانات نهایی و خاتمه نامه تحصیلی همراه است.

6. (Doktor (Dr.) Doktor Ingenieur (Dr.Ing: برای ورود به این دوره معدل خوب مورد احتیاج است. کسانی که مدارک کارشناسی ارشد را خارج از کشور آلمان گرفته اند، اغلب دروس جبرانی و امتحاناتی می گذرانند. سپس یکی از استادان به دانشجو پیشنهاد پژوهش می دهد یا پیشنهاد دانشجو را آنالیز می نماید. بعد از موافقت اجازه آغاز پژوهش به دانشجو داده می شود. دوره دکترا در آلمان فقط پژوهشی است و سه تا پنج سال طول می کشد. نوشتن خاتمه نامه و دفاع موفقیت آمیز از آن و سپس انتشار خاتمه نامه دکترا، همچنین امتحانات شفاهی از دروس اصلی مربوط به پژوهش، مراحل خاتمهی این دوره است.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

1. مدارک Diplom - Vorprüfung وُ Zwischenprüfung با شرط داشتن دیپلم دبیرستان، کاردانی ارزشیابی می شود.

2. مدارک (Diplom Ingenieur I (GH) - Diplom (FH) - Diplom Ingenieur (FH) صادره از کلیه مدارس عالی فنی و مجتمع های آموزش عالی که منجر به اخذ دیپلم (I) می شود، کارشناسی ارزشیابی می شود.

3. مدارک Bachelor صادره ار دانشگاه ها و مدارس عالی فنی کارشناسی ارزشیابی می شود.

4. مدارک Master صادره از دانشگاه ها و مدارس عالی فنی با شرط داشتن کارشناسی و گذراندن خاتمه نامه، کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود. تبصره: دوره های Master با طول تحصیل کمتر از 2 سال با شرط آنالیز کیفی ارزشیابی می شود.

5. مدارک (Diplom Ingenieur II (GH)-Diplom-Diplom Ingenieur-Magister Artium (MA صادره از کلیه دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی و دانشگاه های آموزش عالی هنر که منجر به اخذ دیپلم (II) می شود کارشناسی ارشد پیوسته ارزشیابی می شود.

6. مدارک (Doktor Ingenieur (Dr. Ing. و (Doktor (Dr با شرط داشتن کارشناسی ارشد، دکترا ارزشیابی می شود.

تبصره: مدارک دانشگاه های خصوصی آلمان که توسط وزارت فرهنگ این کشور در زمان آغاز تحصیلات تأیید شده، در سطح دوره مورد تأیید ارزشیابی می شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی آلمان

دانشگاه های آلمان دارای رشته های مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی است، برخی از دانشگاه ها به زبان آلمانی نیز تدریس می کنند. البته برای ورود به دانشگاه ها متقاضیان باید به زبان آلمانی آشنا باشند. به عبارت دیگر، برای ورود به دانشگاه ها متقاضیان حتما باید دانش حداقل 800 ساعت زبان آلمانی داشته باشند، تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH شرکت کنند. برای ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان نیز متقاضی به غیر از دانش ابتدایی زبان آلمانی باید نمره IELTS 6.5 یا TOFEL 550 را داشته باشد. (تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی)

مدت و هزینه دوره های زبان آموزی آلمان

مدت زمان آموزش زبان آلمانی از یک تا سه ماه متغیر است؛ علاوه بر این، هزینه آن نیز بسیار متفاوت است و حدود 8000 یورو برای 800 ساعت (10 یورو در ساعت) و به نوع کلاس زبان بستگی دارد.

برترین دانشگاه های آلمان

طبق اعلام وب سایت topuniversities چهل و پنج دانشگاه آلمان در بین برترین دانشگاه های دنیا در سال 2018 قرار دارند.

بیست دانشگاه برتر آلمان رنکینگ
Technische Universität München 64
Ludwig-Maximilians - Universität München 66
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg 68
KIT, Karlsruher Institut für Technologie 107
Humboldt-Universität zu Berlin 120
Freie Universität Berlin 125
Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen 141
Technische Universität Berlin 144
Eberhard Karls Universität Tübingen 164
Universität Freiburg 171
Georg-August-Universität Göttingen 181
Universität Hamburg 223
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn 239
Universität Frankfurt am Main 254
Universität Stuttgart 259
Technische Universität Darmstadt 272
Technische Universität Dresden 281
Universität Erlangen-Nürnberg 287
Westfälische Wilhelms-Universität Münster 308
Universität Köln 331

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

در آلمان دانشگاه ها به صورت دولتی و یا خصوصی هستند. تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی، معتبر و رایگان می باشند. از ترم تابستانی 2004 برخی از دانشگاه های آلمان برای دانشجویان خارجی شهریه در نظر گرفته اند که این شهریه ترمی 500 تا 650 بورو است، البته مبلغ شهریه استان به استان متفاوت است و حداقل 500 و حداکثر 650 یورو می باشد. شایان ذکر است رشته هایی که واحد های علمی دارند و یا به زبان انگلیسی برگزار می شوند، هزینه بالاتری نسبت به دیگر رشته ها دارند. (هزینه های تحصیل در آلمان)

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان به صورت میانگین 700 تا 900 یورو در ماه است که قسمت عمده آن مربوط به اسکان می شود. برای درک بهتر از ریز مخارج زندگی ماهانه در آلمان می توان اینگونه برآورد کرد که هزینه خوابگاه 200 یورو و خانه های دانشجویی یا شخصی 200 تا 650 یورو (در شهرهای شمالی آلمان اجاره خانه ارزانتر است)، 150 تا 200 یورو برای غذا، 50 تا 100 یورو برای پوشاک، 30 یورو برای حمل و نقل، 50 تا 70 یورو برای تلویزیون، تلفن و اینترنت و نهایتاً 100 یورو برای تفریح و اوقات فراغت است.

بورسیه دانشگاه های آلمان

دانشجویان خارجی می توانند از بورسیه برای ادامه تحصیل در دانشگاه ّای آلمان استفاده کنند. (بورسیه دانشگاه های آلمان در سال 2018)

تعطیلات خاتمه سال تحصیلی

این مدت بسته به دانشگاه و تعداد ترم های برگزاری آن متفاوت است و می توان گفت از یک تا چهارماه متغیر است.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می دهد؟ بله، در صورت پراخت هزینه ماهیانه آن، چنین امری ممکن است.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در آلمان

جهت ثبت نام در دانشگاه ارائه بیمه درمانی الزامی است و هزینه بیمه درمانی برای هر شش ماه حدود 300 یورو است.

ویزا و کار دانشجویی در آلمان

افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند، ابتدا باید از دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنند، پذیرش داشته باشند (مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان) و برای اینکه بتوانند وارد کشور آلمان شوند باید ویزای تحصیلی اخذ کنند، که ممکن است چند ماه فرآیند آن طول بکشد. این ویزای تحصیلی دو سال اعتبار دارد که پس از اتمام مدت قابل تمدید است. البته علاوه بر ویزای تحصیلی، دانشجو پس از ورود به کشور آلمان باید برای اخذ مجوز اقامت نیز اقدام کند. با ویزای تحصیلی آلمان شخص 3 ماه زمان دارد که در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کند و چنانچه به زمان بیشتری لازم بود این ویزا برای مدت سه ماه دیگر قابل تمدید است.

ویزا برای والدین دانشجو: اولیای دانشجو با ارائه مدارک مورد احتیاج، می توانند از سوی سفارت آلمان ویرزای دیدار دریافت کنند، اما باید برگشت خود را با ارائه مدارک به اثبات رسانند.

شرایط کار کردن دانشجو در طول تعطیلات دانشگاه: به مدت 90 روز و 20 ساعت کار در هفته (در تعطیلات سه ماه با احتساب 8 ساعت در روز) و 180 نیم روز در سال.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش: سفارت آلمان، برای همسر شخص متاهل، در صورتی که مدارک کامل به سفارت ارائه دهد، ویزا صادر می نماید.

آیا ویزای دانشجویی آلمان برای چند بار ورود و خروج است؟ ویزای صادر شده دو ساله و برای چند بار ورود و خروج است.

آب و هوای آلمان

آب و هوا در این کشور تقریبا سرد و مرطوب است (در حدود منفی 10 درجه در زمستان و مثبت 25 درجه در تابستان).

محدودیت سنی برای تحصیل در آلمان

محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان وجود ندارد، ولی در برخی رشته های خاص سن 30 سال مجاز است.

منبع: کجارو / study-in.de / studying-in-germany.org / studyabroad.shiksha.com / studying-in-germany.org / scholars4dev.com / scholarshipportal.com / kavoshelm.com / estahbanaty.com / omidar.ir / malekpour.ir / topuniversities.com / true

به "راهنمای تحصیل در آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تحصیل در آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید